OPPO wydaje się być na dobrej drodze do przejścia od producenta czystych smartfonów do producentów urządzeń przenośnych i "inteligentnych". Znany gigant smartphone'ów wypuścił w tym roku na rynek kilka niesmartfonowych produktów - niektóre z nich mieliśmy okazję przetestować na NextPit. Do najważniejszych produktów, które wprowadzili na rynek w 2020 roku, należy nowa linia wkładek dousznych Enco oraz oczywiście nowy zegarek OPPO - który jest pierwszą w historii OPPO próbą stworzenia pełnowartościowego smartfona.

Dobry

  • ✓ Doskonała jakość wykonania
  • ✓ Ostry wyświetlacz
  • ✓Dobre doświadczenie w zakresie oprogramowania
  • Wspornik szybkiego ładowania

Zły

  • ✕Apple Watch clone
  • ✕Wear System operacyjny wymaga udoskonalenia
  • ✕Battery życie mogło być lepsze

Więcej niż tylko kolejny klon Apple Watch

Nie da się zaprzeczyć, że OPPO Watch czerpie wiele inspiracji projektowych z Apple Watch. Od delikatnie wygiętych krawędzi do niektórych twarzy zegarka, podobieństwo Apple Watch jest nie do przeoczenia. W obronie OPPO jest jednak również sporo różnic. Na przykład, wyraźną różnicą między nimi jest brak "cyfrowej korony" w OPPO Watch. Zamiast tego, firma używa dwóch przycisków po prawej stronie zegarka, które mogą być używane do dostępu do różnych opcji menu.

Oba warianty 46 mm i 41 mm OPPO Watch posiadają wysokiej jakości aluminiową ramkę z serii 6000. Wariant 46mm jest droższy, większy i bardziej funkcjonalny z tych dwóch. Podczas gdy oba warianty otrzymują wysokiej jakości wyświetlacze AMOLED, to właśnie wariant 46mm otrzymuje większy, wyższej rozdzielczości (401 x 476 pikseli) panel, który wygina się na boki. Natomiast wariant 41 mm charakteryzuje się płaskim wyświetlaczem o nieco niższej rozdzielczości. Różnice te można łatwo zauważyć po zbliżeniu się do zegarka.

W wariancie 46 m, wyświetlacz ma zaznaczoną kalenicę, w której łączy się z aluminiową obudową. Po prawej stronie, tuż pod kalenicą znajdują się dwa przyciski - jeden pełniący funkcję przycisku domowego, a drugi (ten z szmaragdowym paskiem), który może być używany jako przycisk wielofunkcyjny. Po lewej stronie znajduje się malutki głośnik. Wariant 46mm jest wodoodporny do 5ATM, natomiast wariant 41mm jest wodoodporny do 3ATM. Ze względu na sytuację z COVID-19, nie zaryzykowałem wejścia na basen z zegarkiem OPPO. Używałem jednak zegarka podczas ulewnego deszczu i mogę potwierdzić, że wyszedł bez szwanku.

Na dole OPPO Watch dostaje diody LED do czujnika tętna - nie wspominając już o złączach magnetycznych do doku przeładunkowego. Dolna część wykonana jest z tworzywa sztucznego i ceramiki w wariancie 46mm, podczas gdy w wariancie 41mm używa się tylko tworzywa sztucznego. Taśma 'Flurorubber' jest wysokiej jakości i szczerze mówiąc nie odbiega od standardowej taśmy silikonowej. Zegarek ładnie leży na moich nadgarstkach i nie wyglądał na zbyt duży. Podczas gdy paski były dobrej jakości, ich własnościowy charakter i brak innych opcji oznacza, że na razie utknąłeś z dostarczonymi paskami. W momencie publikacji tej recenzji nie mogłem znaleźć opcji zakupu nowego paska ani na stronie OPPO, ani na innych platformach e-commerce.

Jakość budowy OPPO Watch jest na równi z najlepszymi smartfonami tam - Apple Watch w zestawie. Wariant 46m jest dość obfity, a dla osób z małymi nadgarstkami może być trochę za ciężki do ćwiczeń i podczas ćwiczeń.

Wyświetlacz, sprzęt i wydajność

Wygięty panel AMOLED zastosowany w 46mm OPPO Watch jest jednym z najlepszych, jakie widziałem na smartfonie. Jest duży, ma doskonały poziom jasności i dobre kąty widzenia - jak można się spodziewać po panelu AMOLED. Dla osób z mniejszymi nadgarstkami 41mm ma sens. Tu jednak brakuje zakrzywionego panelu. Wyświetlacz w mniejszym wariancie 41 mm ma rozdzielczość 320 x 360 pikseli, która jest dość ostra jak na rozmiar 1,61 cala.

OPPO Watch posiada dwuchipowy system wytrzymałościowy, w którym chipset Qualcomm Snapdragon Wear 3100 obsługuje wszystkie podstawowe zadania. Chociaż nie jest to najnowszy układ Smartwatch, Wear 3100 jest bardziej niż zdolny do wykonywania wszystkich zadań, które rzucasz w OPPO Watch za pomocą aplomby. Oba warianty otrzymują 1 GB pamięci RAM i 8 GB pamięci na aplikacje.

W ciągu trzech nieparzystych tygodni używałem OPPO Watch, ani razu nie spotkałem się z problemem z jego zwolnieniem lub poczuciem spóźnienia. W przypadku zadań wymagających małej mocy - a także w trybie oszczędzania energii - Watch przełącza się na energooszczędny układ Ambiq Micro Apollo3. W tym trybie OPPO Watch skutecznie przekształca się w fitness tracker i wyłącza wszystkie funkcje Wear OS. Nadal jednak monitoruje tętno i liczy kroki.

To prowadzi nas do najważniejszego aspektu żywotności baterii w OPPO Watch. W wariancie 46 mm, którego używałem, z łatwością udało mi się uzyskać jeden dzień pracy na baterii. Aby to osiągnąć, musiałem zmniejszyć jasność do poziomu 3 - a także wyłączyć "Always-on Display". Nie było to jednak poważnym problemem, ponieważ zegarek obsługuje funkcję "przechylenia, aby się obudzić". Oznacza to, że za każdym razem, gdy przekręcasz nadgarstki, aby przyjrzeć się statystykom czasu lub kondycji, wyświetlacz włącza się na krótko. Po włączeniu funkcji Always-on Display nastąpił znaczny spadek zużycia baterii. W związku z tym, niektóre twarze zegarków pozwalają przetrwać jeden dzień na baterii nawet przy włączonej funkcji AoD. Zegarek OPPO Watch obsługuje również szybkie ładowanie i pełne naładowanie trwa około 75 minut.

Funkcje łączności w obu wariantach OPPO Watch są identyczne. Oba produkty dostępne w sprzedaży w Indiach to tylko warianty z funkcją Wi-Fi z możliwością wykonywania i odbierania połączeń po podłączeniu do telefonu. OPPO Watch posiada również funkcję GPS w urządzeniu, co oznacza, że nie jest zależny od uwięzionego smartfona w zakresie informacji GPS. OPPO posiada również wariant LTE modelu 46mm, który firma ma dopiero wprowadzić na rynek w Indiach. Na wariancie 46mm, którego używałem, wykonywanie i odbieranie połączeń było dość proste. Dzięki wsparciu dla Google Assistant, można po prostu poprosić zegarek, aby wybrać kontakt i wykonać połączenie prosto z zegarka, bez konieczności korzystania z telefonu komórkowego. W związku z tym, poziom głośności z głośników nie jest wystarczająco dobry, aby używać go w zatłoczonych miejscach.

Oprogramowanie, funkcje fitness i śledzenie snu

Nowoczesne smartfony, początkowo pomyślane jako modne akcesoria, stopniowo przekształciły się w doskonałe akcesoria fitness. OPPO Watch prowadzi Google's WearOS - choć z kilkoma modyfikacjami OPPO. Podczas gdy większość purystów niechętnie patrzy na możliwość personalizacji OEM w smartfonach, w przypadku WearOS uczyniło to OPPO Watch tylko ogólnie lepszym produktem. OPPO Watch umożliwia dostęp do większości jego funkcji za pomocą kilku gestów.

Oto kilka gestów, które można wykorzystać do szybkiej nawigacji z ekranu głównego.

Przeciągnij w prawo - dostęp do Asystenta Google
Przeciągnij w lewo - dostęp do 5 różnych płytek dla szybkiego dostępu
Przeciągnij wdół - Szybkie ustawienia
Przesuń palcem wgórę - aby uzyskać dostęp do powiadomień

Aby uzyskać dostęp do różnych aplikacji, należy raz nacisnąć przycisk "Home". Aby szybko uzyskać dostęp do wielu opcji treningowych, naciśnij przycisk wielofunkcyjny jeden raz. Możesz także długo naciskać przycisk główny, aby wywołać aplikację Google Assistant. Naciśnij długo przycisk wielofunkcyjny, aby uzyskać dostęp do ustawień zasilania lub przełączyć się w tryb oszczędzania energii.

Zegarek OPPO jest wyposażony w czujnik tętna, który stale monitoruje Twój puls. Zegarek może również ostrzegać użytkownika o wyjątkowo wysokich lub niskich odczytach. Funkcja czuwania w pozycji siedzącej zazwyczaj działa dobrze, ale kilka razy alarmował mnie błędnie. Poza standardowymi opcjami śledzenia ćwiczeń Google Fit, OPPO upiekło kilka własnych funkcji fitness, które obejmują pięć różnych procedur treningowych: bieg kondycyjny, bieg na spalanie tłuszczu, spacer na świeżym powietrzu, jazda na rowerze i pływanie. Można je wybrać i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie w celu szybkiego treningu.

OPPO sugeruje również, aby użytkownicy pobrali aplikację HeyTap, która będzie działać jako centrum kontroli różnych funkcji aplikacji. Na ekranie głównym aplikacji wyświetlane są również kluczowe statystyki dotyczące przebiegu treningu i średniego tętna. Możesz również użyć HeyTap, aby szybko pobrać i zainstalować nowe twarze zegarków.

Jeśli chodzi o funkcje śledzenia snu, zegarek OPPO miał to dziwne ograniczenie, że nie jest w stanie śledzić swojego snu między godziną 10 a 20. Rano przedstawia on przegląd Twojego wzorca snu, w tym statystyki dotyczące długości i głębokości snu.

Przy obecnych cenach, OPPO Watch jest jednym z najbardziej przystępnych cenowo inteligentnych zegarków w ofercie w Indiach. Rywalizuje z takimi modelami jak Fitbit Versa, Garmin Venu i Samsung Galaxy Watch 3 - wszystkie są znacznie droższe. Jest też Huawei Watch GT2, który jest sprzedawany w sprzedaży detalicznej za 14.990 Rs. Wszystkie te rzeczy wzięte pod uwagę i biorąc pod uwagę fakt, że OPPO Watch jest niewątpliwie jednym z lepszych Wear OS toting smartwatchów, których używałem w 2020 roku, ten zyskuje od nas solidną rekomendację.