Być może często słyszałeś słowa huby i stacje dokujące, w większości przypadków są one używane zamiennie. Praktycznie trudno jest znaleźć różnice między nimi, ponieważ są one bardzo podobne w swojej funkcjonalności i wyglądzie. Mimo to, każdy z nich jest wyjątkowy na swój własny sposób i ma swoje indywidualne znaczenie. Mamy jednak kilka wskazówek, które pomogą Ci odróżnić stację dokującą od hubu: Co to jest stacja dokująca? Stacja dokująca to stacja robocza, która zapewnia połączenie z laptopem. Jeśli masz laptopa w miejscu pracy i musisz stale łączyć go z innymi urządzeniami, aby dodać większy ekran, klawiaturę, drukarkę itp., stacja dokująca jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Musisz podłączyć stację dokującą do wszystkich urządzeń zewnętrznych i kiedy tylko masz ochotę przekształcić swojego laptopa w kompletną stację roboczą, po prostu podłącz ją do stacji dokującej. Mówiąc prościej, konwertery kablowe, które wymagają zasilania sieciowego, są również stacjami dokującymi. Stacja dokująca może obsługiwać wiele różnych połączeń, począwszy od DisplayPort, Mini DisplayPort, HDMI, DVI, VGA, a nawet Gigabit Ethernet, połączenia audio, czytniki kart SD itp. Co to jest Hub? W dzisiejszych czasach Laptop posiada bardzo ograniczone możliwości podłączenia do portów wejściowych, trudno jest podłączyć do niego wiele urządzeń. Najprostszym dostępnym rozwiązaniem jest Hub. Hub w zasadzie działa jako spitter, który pozwala na podłączenie większej ilości urządzeń do danego portu, zwłaszcza portów USB-A i USB-C, lub portu Ethernet do przewodowego połączenia z Internetem. Aby dowiedzieć się więcej, można zapoznać się z przykładami stacji dokujących i koncentratorów z firmy ALOGIC:

1. ALOGIC Dock Wave: ALOGIC USB-C Dock Wave działa jako pierwsze w swoim rodzaju rozwiązanie 3 w 1, składające się z koncentratora USB-C z zasilaczem, banku mocy i bezprzewodowej ładowarki. Stacja dokująca wyposażona jest w wyjście HDMI 4K dla wyświetlaczy zewnętrznych, czytniki kart SD i micro SD do wygodnego przesyłania danych, podwójny port USB 3.0 i USB-C do przekazywania zasilania do ładowania laptopa. Działa jako doskonały towarzysz, który może być użyty na biurku do przekształcenia laptopa w kompletne stanowisko pracy oraz takie, które może być przenoszone w podróży, ponieważ jest zaprojektowany jako bardzo kompaktowy i przenośny.

2. ALOGIC USB-C SuperSpeed Combo Hub z 2 portami USB-C i 2 portami USB-A: Ten SuperSpeed Combo Hub dodaje dwa porty USB-C i USB-A po podłączeniu do komputera stacjonarnego z włączoną funkcją USB-C, można podłączyć urządzenia takie jak dysk twardy, pamięć flash, aparat, klawiaturę, mysz lub smartfon za pomocą odpowiedniego kabla USB. Jest on zgodny z urządzeniami USB 3.1/3.0/2.0 i umożliwia szybkie przesyłanie danych z urządzeń peryferyjnych USB i komputera stacjonarnego USB-C. Oprócz oczywistej kwestii zakupu stacji dokującej lub koncentratora, oba te urządzenia indywidualnie pomagają w realizacji wspólnego celu, jakim jest uporządkowanie biurka i umożliwienie połączenia z wieloma urządzeniami.