Co to jest USB?
USB to seria standardów, które określają sposób, w jaki kable łączą, komunikują się i wymieniają energię z urządzeniami elektronicznymi i związanymi z nimi urządzeniami peryferyjnymi. Standard USB określa jego prędkość, maksymalną moc i długość kabla.

Rodzaje portów i złączy USB
Rodzaje USB są szeroko podzielone na trzy różne typy, a mianowicie: USB-A, USB-B i USB-C, który jest najnowszą wersją o znacznie mniejszych rozmiarach i większej szybkości transmisji danych.

Zanim przejdziemy do dalszego poziomu zróżnicowania pomiędzy różnymi typami portów USB, zapoznajmy się również nieco z technologią Thunderbolt.

Czym jest Thunderbolt?
Thunderbolt jest protokołem interfejsu przeznaczonym do szybkiego przesyłania danych za pomocą jednego kabla. Podobnie jak USB, ma on różne standardy z własnymi parametrami wydajnościowymi.

Poniżej znajduje się krótka tabela referencyjna rozróżniająca typ USB, standardy, prędkość transmisji danych itp.

Standard

Rok Wprowadzony

Szybkość transmisji danych

Rodzaje złączy

Długość kabla

Max. Moc

USB 1.1

1995

12 Mbps

USB-A; USB-B

3 m

2.5W

USB 2.0

2000

480 Mbps

USB-A; USB-B; USB Micro-A; USB Micro-B; USB Mini-A; USB Mini-B

5 m

2.5W

USB 3.2 Gen 1

2008

5 Gb/s

USB-A; USB-B; USB Micro-B; USB-C

3 m

4.5W

USB 3.2 Gen 2

2013

10 Gbps

USB-A; USB-B; USB Micro-B; USB-C

3 m

100W

USB 3.2 Gen 2x2

2017

20 Gbps

USB-C

3 m

100W

Piorun 2

2013

20 Gbps

Mini DisplayPort

3 m

10W

Thunderbolt 3

2015

40 Gb/s

USB-C

2 m

100 W

USB 4

TBA

Do 40 Gbps

USB-C

-

100 W

Teraz, gdy jesteśmy świadomi tła i pochodzenia USB-C, daj nam znać więcej szczegółów na temat tej technologii i dlaczego jest ona rewolucją samą w sobie:

Złącza USB typu C, często nazywane USB-C, są małe i cienkie, o asymetrycznym i owalnym kształcie. Jedną z głównych i najbardziej wyróżniających się różnic pomiędzy kablem USB-C a jego poprzednimi odpowiednikami jest to, że jest on całkowicie odwracalny, można go podłączać z obu stron.
USB-C obsługuje również USB 3.1, ale jest również wstecznie kompatybilny zarówno z USB 3.0 jak i USB 2.0.
Większość urządzeń wymaga obecnie kabla USB typu-C.

Szczególną zaletą USB-C jest to, że można go podłączyć do monitora USB-C. Możesz dostarczyć obraz do monitora, mieć go w roli koncentratora USB, a jeśli monitor ma własne źródło zasilania, będzie również zasilał laptopa jednym kablem Thunderbolt 3 USB-C, dzięki czemu jest to idealna sytuacja do dokowania.
Jeśli wziąć pod uwagę kompatybilne kable i urządzenia, można oczekiwać do 4K przy 60 klatkach na sekundę do dwóch monitorów lub 5K przy 60 klatkach na sekundę do jednego monitora.

USB-C jest w stanie dostarczyć znacznie większą ilość energii niż jego poprzednie odpowiedniki, ale to nie jedyny pozytywny rezultat, może również przesyłać dane z dużą prędkością, podczas gdy niektóre urządzenia USB-C umożliwiają również dwukierunkowe ładowanie, co pozwala jednemu urządzeniu na ładowanie drugiego, szczególnie obserwowane w Samsung Galaxy Note 10 Plus.

Ponadto, dzięki możliwości przesyłania danych z prędkością 40Gbps przez USB-C, łatwiej jest podłączyć zewnętrzny dysk twardy, aby znacznie zwiększyć pojemność pamięci masowej.

Podsumowując, USB-C to zdecydowanie duży krok we właściwym kierunku, ponieważ coraz więcej firm stosuje tę technologię, będzie to oznaczać tylko szczuplejsze urządzenia z mniejszą ilością portów, większą elastycznością, lepszym tempem przesyłania danych i jeszcze lepszą jakością dźwięku.