Wcześniej Microsoft ogłosił, że jego następna generacja konsoli to Xbox Series X. Zaskakujące jest to, że ekskluzywne gry z serii Xbox nie będą technicznie dominować przez co najmniej kolejny rok. Przez co najmniej pierwszy rok po premierze, wszystkie "ekskluzywne" gry z serii X X będą mogły być odtwarzane na obecnym sprzęcie konsolowym. Gracze Xbox One i Xbox One X nie przegapią żadnej gry na pierwszą partię.

Matt Booty, szef Xbox Game Studio, powiedział... "Ponieważ nasza zawartość zostanie wydana w tym roku, w przyszłym roku i w ciągu dwóch lat, wszystkie nasze gry (podobne do PC) będą mogły być odtwarzane na tej serii urządzeń,"

"Chcemy mieć pewność, że jeśli ktoś zainwestuje w Xboksa od teraz do [Xbox Series X], poczuje się, jakby dokonał dobrego wyboru, a my zobowiązujemy się do dostarczenia mu treści".

Oznacza to, że wszelkie ekskluzywne gry uruchamiane na konsoli Xbox będą działać na dwóch generacjach sprzętu Xbox. Gry takie jak Halo: Infinity zostały zidentyfikowane jako gry międzypokoleniowe. Ponadto, gry takie jak HellBlade II będą aktywne przez wiele pokoleń.

Dla Microsoftu nie jest to nowy trend: Zarówno Xbox One jak i Xbox 360 mogą uruchomić unikalne Tytany i Forza Motorsport: Horizon 2.

Oficjalne ogłoszenie Microsoft Xbox Series X

W grudniu Microsoft oficjalnie ogłosił następną generację Xboksa na rozdaniu nagród za grę. Z oficjalnej zwiastununy tego urządzenia, używa on prostopadłościanu i wygląda bardziej jak komputer. Będzie w sprzedaży podczas wakacji w 2020 roku.

Xbox Series X ma prostokątny, równoległościenny kształt, a u góry znajduje się centralny, wpuszczony otwór wentylacyjny. Przycisk Logo przedniego Xboxa jest przyciskiem zasilania. Dolny lewy jest kluczem napędu optycznego i pozycji napędu optycznego, a dolny prawy jest standardowym interfejsem USB. Microsoft użył tej konsoli do zaprezentowania "Sagi Senua: Hellblade II", nowej gry z Ninja Theory. Jest to pierwsza ekskluzywna gra z Serii X.