Krew życiowa każdego telefonu komórkowego to jego ładowarka. Bez niej bateria nie jest w stanie naładować się do pracy bez poczucia niepokoju o zasięg. Ponieważ technologia ładowania ewoluowała przez lata, istnieją możliwości zasilania urządzenia.

Która ładowarka jest odpowiednia dla Ciebie?

Podłączenie do ściany pozostaje podstawową metodą pobierania energii w celu naładowania, ale sposób, w jaki można uzyskać potrzebny sok, zmienia się z czasem. Każde urządzenie, które korzysta z baterii, zazwyczaj jest wyposażone w jakąś ładowarkę. Dla wygody możesz mieć możliwość wykonania kopii zapasowej, lub coś, co możesz zabrać ze sobą.

Druga strona równania również ma znaczenie. Kable i porty, które musisz podłączyć, mogą się różnić w zależności od urządzenia. Możesz mieć urządzenie Apple, które korzysta z jednego z zastrzeżonych portów firmy, lub urządzenie z systemem Android, które przyjęło USB-C, który pojawia się jako nowy standard branżowy.

Bez względu na to, czego używasz, ładowarki są teraz dostępne w formie umożliwiającej podłączenie urządzenia do gniazdka ściennego, korzystanie z ładowania bezprzewodowego lub pełnienie funkcji przenośnych pakietów, które zapewniają dodatkową żywotność baterii w podróży.

Popularne wtyczki i porty

Urządzenia mobilne Apple od lat wykorzystują jako port ładowania to, co firma nazywa Lightning. Jest to w pełni cyfrowa 8-stykowa wtyczka, która po raz pierwszy została wprowadzona na rynek w 2012 r. i była wówczas wyjątkowa jako odwracalny port ładowania. Jest to standardowy port ładowania dla wszystkich produktów Apple z systemem iOS.

Od 2016 roku coraz więcej urządzeń z systemem Android (wraz z innymi urządzeniami elektronicznymi, w tym laptopami) stosuje USB-C. Jest to inne złącze i kabel niż microUSB, który był mniejszy i bardziej ograniczony w swoich możliwościach. USB-C jest odwracalnym portem ładowania i może nie tylko ładować urządzenie, ale także przenosić przez nie wiele danych. Unikalne jest również to, że wiele kabli USB-C ma identyczne wtyczki na obu końcach, co ułatwia podłączenie do ładowania lub przesyłania danych.

USB-C obsługuje szybsze protokoły, takie jak USB 3.1, a także superszybkie prędkości z Thunderbolt 3, umożliwiając przepływ danych z prędkością do 40Gbps przez jeden kabel. Nie każde urządzenie może obsługiwać ten poziom prędkości, ale żywotność kabla jest oczywista. Laptopy, tablety, smartfony, koncentratory ładujące, zewnętrzne dyski twarde i wiele innych urządzeń coraz częściej korzystają z tego portu.

MikroUSB poprzedził USB-C jako standard branżowy dla urządzeń nie-Apple i nadal jest w pewnym stopniu używany. Mniejsze urządzenia elektroniczne, takie jak bezprzewodowe słuchawki, wkładki douszne, przenośne ładowarki akumulatorów i ładowarki do noszenia mogą nadal korzystać z tego portu. Powoli się go wycofuje, ale na wszelki wypadek warto mieć jeden z tych kabli w pobliżu.

Ładowanie bezprzewodowe

Ładowanie bezprzewodowe to wygodny sposób na ładowanie telefonu bez konieczności używania kabla. Obecny standard branżowy nazywa się Qi (wymawiane chee) i jest szeroko wspierany przez wiele różnych marek. Oznacza to, że można bezprzewodowo ładować kompatybilne urządzenia zamiast kupować jedną ładowarkę dla każdego z nich.

Ładowarkibezprzewodowe są zazwyczaj dostarczane w podkładkach lub dokach, które pozwalają po prostu położyć telefon twarzą w dół, aby wypełnić baterię. Nie ma potrzeby podłączania kabla lub szukania gniazdka elektrycznego za każdym razem. Umieść bezprzewodową ładowarkę w dogodnym miejscu i używaj jej w każdej chwili. Kiedy będziesz gotowy, po prostu odbierz telefon i ruszaj w drogę.

Ładowarki bezprzewodowe nie zużywają się podczas podłączania kabli, co może spowodować ich uszkodzenie w wyniku wielokrotnego podłączania i odłączania. Poprawiła się również przepustowość dla ładowarek bezprzewodowych. Ładowarka 5-watowa może ładować smartfon z szybkością podobną do ładowarki ściennej 5-wat/1 Amp, a nowsze modele wykorzystują wyższą moc do szybszego ładowania.

Szybkie ładowanie

Czasami nazywa się to również "Szybkie ładowanie", chociaż oba terminy są synonimami. Premium i wysokiej klasy smartfony z systemem Android mogą być wyposażone w tę technologię już wbudowaną. Zwiększa ona napięcie ładowania na front-end, co oznacza, że telefon lub tablet może naładować się do pewnego procentu w bardzo krótkim czasie. Quick Charge 3.0 jest szeroko obsługiwany i może wypełnić baterię w połowie drogi w zaledwie 30 minut. Potrzebujesz tylko kompatybilnej ładowarki ściennej i kabla do jej wykorzystania, który może być dostarczony w pudełku z telefonem lub tabletem.

Niektóre urządzenia Apple, takie jak iPhone Xs Max, iPhone Xs, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8 i iPhone 8 Plus, obsługują USB-PD, który jest standardem używanym do szybkiego ładowania iPada Pro za pomocą kabla Lightning. Te telefony nie są wyposażone w kable, które mają wbudowane złącze USB-PD, więc można uzyskać szybsze ładowanie tylko za pomocą oficjalnego kabla Apple lub innego producenta, który go obsługuje.

Używając kabla USB-C-to-Lightning i zasilacza USB-C, który obsługuje USB-PD (Power Delivery), możesz szybko naładować iPhone'a Xs Max, iPhone'a Xs, iPhone'a XR, iPhone'a X, iPhone'a 8 i iPhone'a 8 Plus nawet do 50 procent w 30 minut.

Quick Charge 4.0 będzie nadchodzącym standardem, skracając czas ładowania jeszcze bardziej. Ponadto, będzie on kompatybilny z USB-PD, gdy zyska dalsze wsparcie ze strony marek technologicznych.

Przenośne ładowarki

Pobudzenie baterii w podróży jest zawsze możliwe, gdy masz przy sobie przenośny bank energii. Są one dostępne w różnych kształtach, rozmiarach i pojemnościach, co gwarantuje, że masz coś odpowiedniego dla swoich potrzeb. Są one również uniwersalne. Wystarczy podłączyć urządzenie przenośne do banku za pomocą odpowiedniego kabla i można je ładować bez konieczności przebywania w pobliżu gniazdka elektrycznego.

Im większy jest bank zasilania, tym częściej można ładować telefon, tablet lub gadżet mobilny. Dzięki większej pojemności, możesz uzyskać ponad cztery pełne ładunki z banku zasilania, który mieści się w kieszeni lub torebce.

Dla niektórych konkretnych modeli telefonów można uzyskać etui na baterie, aby zarówno chronić i zapasowe ładowanie słuchawki w podróży. W ten sposób, nie musisz zawsze polegać na własnej baterii telefonu. Masz dodatkową baterię, na którą możesz wpaść, gdy skończy ci się sok.

Marki i ich technika ładowania

Samsung

Dzięki szerokiej gamie ładowarek ściennych, kabli i bezprzewodowych podkładek do ładowania, Twoje urządzenie Samsung jest pokryte. Dzięki większej przepustowości na najnowszych ładowarkach, można zobaczyć, jak szybko bateria wypełnia się przed wyjazdem lub pozostawić ją do całkowitego wypełnienia, po prostu kładąc ją na jednym z bezprzewodowych podkładek do ładowania Qi.

Belkin

Niezależnie od tego, czy jesteś w domu, w pracy, w samochodzie, czy gdziekolwiek pomiędzy nimi, Belkin posiada wiele uniwersalnych ładowarek. Bez względu na to, czy masz telefon z systemem iOS lub Android, tablet lub mobilne gizmo, nie stracisz nic. Kable ładujące to mieszanka elegancji i wytrzymałości, oferująca wygląd i ochronę, której potrzebujesz. Bezprzewodowe ładowarki zwiększają poziom wygody, obsługując dowolne urządzenie z funkcją Qi-.

Mophie

Posiadanie bezprzewodowej ładowarki w domu jest świetne, ale Mophie wpycha tę technologię również do samochodu. Dzięki ładowarkom, które pokryją każde otoczenie domu lub pracy, oprócz wprowadzania technologii do pojazdów, nie będziesz musiała polegać aż tak bardzo na przewodach. Za pomocą podkładki z ramką magnetyczną, istnieją opcje, aby zwiększyć Apple, Samsung lub innych kompatybilnych urządzeń z systemem Android.

Insignia

Od gniazdek ściennych po przenośne banki zasilania, które można zabrać ze sobą, Insignia oferuje zarówno ładowarki przewodowe, jak i bezprzewodowe. Połóż swój telefon na ładowarce bezprzewodowej w domu, a następnie zabierz ze sobą bank zasilania, gdy zabierzesz ze sobą telefon na jeden dzień. Uniwersalna kompatybilność oznacza, że możesz mieć pewność, że Twoje urządzenie będzie działać niezależnie od tego, czy używasz systemu iOS czy Android.

Co należy wziąć pod uwagę, chcąc naładować telefon

Jedno miejsce do ładowania może nie wystarczyć. Telefon mógł być wyposażony w ładowarkę i kabel, ale może chcesz, aby sok płynął w innych częściach domu, w pracy lub w samochodzie.

Upewnij się, że wiesz, czy Twoje urządzenie obsługuje ładowanie bezprzewodowe, czy nie, jak nie wszystkie urządzenia. Szybkie ładowanie jest również specyficzne dla danego urządzenia, a nieco starsze urządzenia mogą używać Quick Charge 2.0 zamiast 3.0.

Kable mogą być również dostępne w różnych stylach lub konstrukcjach, które mają wpływ na trwałość urządzenia. Bardziej wytrzymałe kable byłyby idealne dla pojazdów, w których często występują wahania temperatury. Bardziej stylizowane kable, takie jak te wykonane z tkaniny, mogą być dobre do dodania nieco uroku, unikając jednocześnie plątaniny.