Przestarzałe ładowarki USB zatykające półki sklepowe i oferty online - i nadal zawarte w pudełku z nowymi telefonami iPhone - nie naładują Twojego najnowszego sprzętu tak szybko, jak to możliwe. Nowe szybkie ładowarki są bezpieczne, przystępne cenowo i nawet trzykrotnie szybsze niż stare, które wiele osób miało do czynienia z nimi od lat. Przetestowaliśmy najlepsze szybkie ładowarki - bez względu na to, jakiego telefonu, tabletu czy komputera używasz - i zebraliśmy nasze zalecenia na tej stronie.

Ja mam iPhone'a. Jakiej ładowarki i kabla mam używać?

Nasze ulubione ładowarki do telefonów z portami USB-C ładują iPhone'a z maksymalną prędkością.

Pomimo dostawy z wolnymi 5-watowymi ładowarkami, każdy iPhone od 2017 roku iPhone 8 i iPhone X może ładować około trzy razy szybciej za pomocą odpowiedniego kabla i ładowarki. Nowoczesne iPhone'y korzystają z technologii ładowania o nazwie USB Power Delivery (PD), która idzie w parze ze złączem USB-C (choć nie wszystkie akcesoria USB-C obsługują USB PD).

Szybkie ładowanie iPhone'a wymaga ładowarki USB-C PD, która obsługuje co najmniej 18 watów. Podczas gdy ładowarka, która jest w pudełku, będzie zasilać telefon do około 17 procent z pustych w ciągu pół godziny, a 33 procent w ciągu godziny, dobra ładowarka USB PD dostanie telefon do 48 i 81 procent w tych samych okresach czasu.

Aby skorzystać z tych szybszych prędkości PD i uzyskać najszybsze ładowanie telefonu iPhone, potrzebny jest również odpowiedni kabel, a mianowicie kabel USB-C-to-Lightning.

Wcześniej firma Apple dostarczała iPhone'a z kablem Lightning, który podłącza się do portów USB-A (tradycyjnych prostokątnych portów, które są wszechobecne w komputerach i akcesoriach do ładowania). Poczynając od iPhone'a 11, iPhone'a 11 Pro i iPhone'a 11 Pro Max, Apple rozpocznie sprzedaż iPhone'ów z kablem USB-C na Lightning wraz z 18-watową ładowarką ścienną USB-C.

Do szybkiego ładowania z mocą 18 W potrzebna jest jednak ładowarka, która łączy się z USB-C. Przez pewien czas firma Apple była jedyną stroną, która produkowała te kable, ale od tego czasu pozwoliła stronom trzecim na ich produkcję, a kable zaczęły spadać w cenie.

Mam iPada Pro. Jakiej ładowarki i kabla mam używać?

Możesz podwoić prędkość ładowania iPada Pro za pomocą ładowarki o mocy 45 W lub wyższej.

Podobnie jak iPhone, Apple iPad Pro 2018 wysyłany jest z wolnymi ładowarkami. Nawet jeśli iPad może szybko naładować do 45 W, USB-C ładowarka, którą Apple umieszcza w pudełku obsługuje tylko 18-watowe prędkości. Większa moc robi ogromną różnicę: Ładowarka o mocy 45 W lub szybsza pozwoli na rozładowanie dużej baterii iPada do 33 procent w ciągu pół godziny, a do 65 procent w ciągu godziny - prawie dwa razy szybciej niż ładowarka w pudełku.

Kabel, który jest dołączony do iPada Pro, będzie działać z każdą szybką ładowarką, również.

W przeciwieństwie do iPhone'a, nie trzeba kupować specjalnego kabla, ponieważ iPad Pro korzysta z wejścia USB-C zamiast złącza Lightning. Ale jeśli potrzebujesz wymiany, nasz przewodnik po kablu USB-C ma solidniejsze i tańsze opcje niż kabel marki Apple.

Mam telefon z systemem Android z wejściem USB-C. Jakiej ładowarki i kabla należy użyć?

Każdy nowoczesny telefon z systemem Android będzie ładował się szybko z dobrą ładowarką USB-C.

Większość telefonów z systemem Android, zwłaszcza flagowe modele większych firm, takich jak Samsung i Google, ładują się przez porty USB-C. Mimo, że marki Samsung mają możliwość szybkiego ładowania jako Samsung Adaptive Fast Charge, a inne firmy promowały pogarszający się standard Qualcomm Quick Charge, okazało się, że można szybko naładować nowoczesny telefon z systemem Android za pomocą każdej dobrej ładowarki USB-C Power Delivery. Kiedy przeprowadziliśmy testy ładowania na Samsung Galaxy S10+, na przykład, widzieliśmy taki sam wzrost baterii w ciągu pół godziny od dołączonej ładowarki, ładowarki Quick Charge 2.0 i 3.0 oraz 18-watową ładowarkę USB-C. Wszystkie z nich dają około 41 procent zysku po pół godzinie, a 80 procent po godzinie.

A prosty kabel USB-C to wszystko, czego potrzebujesz do szybkiego ładowania.

Jeśli potrzebujesz zamiennego kabla USB-C do USB-C, nasz przewodnik po kablach opisuje, który z nich można uzyskać w oparciu o nasze badania i testy. Wszystkie one są stosunkowo niedrogie i zapewniają najszybsze ładowanie telefonu.

Mam akcesorium lub telefon z systemem Android z Micro-USB. Jakiej ładowarki powinienem używać?

Oprócz nowszych, szybkich ładowarek, mamy wybór ładowarek USB-A, które będą działać świetnie, jeśli Twoje urządzenie ma połączenie Micro-USB.

Telefony z systemem Android, które korzystają z Micro-USB, są coraz mniej popularne, choć wiele innych akcesoriów, od Kindles do bezprzewodowych słuchawek, nadal na nim polegać. Ładowanie Micro-USB jest zazwyczaj ograniczone do 12 watów, niezależnie od tego, czy drugi koniec kabla jest USB-A czy USB-C.

Podczas gdy ładowarka USB-C może być bardziej przyszłościowa, jeśli w niedalekiej przyszłości zostanie uaktualniona z Micro-USB, nie da Ci żadnych korzyści z ładowania od razu. Każda ładowarka USB-A renomowanej marki naładuje Twoje urządzenia Micro-USB tak szybko, jak to możliwe, a my nadal zalecamy kilka w każdym z naszych przewodników ładowania. Chociaż niektóre telefony korzystały ze standardu Quick Charge, aby przyspieszyć ładowanie USB-A-Micro-USB, funkcja ta szybko traci na popularności, ponieważ producenci skupiają się na opcjach USB-C.

Mam laptopa USB-C. Jakiej ładowarki i kabla należy używać?

Przetestowaliśmy wszystkie najlepsze ładowarki do laptopów USB-C, a nasze ulubione to kompaktowe, bezpieczne i szybkie ładowanie.

Prawie każdy laptop, który ładuje się przez USB-C, w tym MacBook Apple, MacBook Air i 13-calowy MacBook Pro, a także top picków Asus, Dell i Samsung, będą ładować się w ich najszybszym tempie z 60-watową ładowarką. Nawet jeśli laptop nie potrzebuje tyle mocy, szybsza ładowarka jest nadal bezpieczna w użyciu i nie będzie miała żadnych negatywnych skutków.

W naszym przewodniku po ładowarkach do laptopów mamy również konkretne wybory dla 15-calowych MacBooków Pro o dużej mocy.

15-calowy MacBook Pro jest największym wyjątkiem od reguły 60 W, ponieważ do pełnego naładowania wymaga ładowarki o mocy 87 W. Znaleźliśmy jednak opcje, które bezpiecznie zapewniają tak dużą moc za ułamek ceny zastępczej ładowarki Apple.

A co z samochodem lub w podróży?

Ładowarka samochodowa USB-C doskonale nadaje się do zasilania telefonu podczas jazdy, a także do zapewnienia, że dotrzesz do celu z większym ładunkiem.

A jeśli masz bank energii, im szybciej naładuje Twój telefon, tym mniej czasu będziesz musiał się martwić, że sobie z nim poradzisz.

Wszystko, co powiedzieliśmy powyżej o ładowarkach ściennych, dotyczy również ładowarek samochodowych i przenośnych banków zasilania. Dobra ładowarka USB-C to Twój najlepszy zakład i oferuje najszybsze możliwe prędkości ładowania iPhone'a (za pomocą kabla USB-C-to-Lightning) lub urządzenia z systemem Android wyposażonego w port USB-C.