Aby zmniejszyć zależność od zewnętrznych dostawców, wiodący producenci smartfonów, tacy jak Samsung i Huawei, zwiększyli wykorzystanie własnego chipsetu w swoich produktach. Według IHS Markit, powoduje to dużą zmianę na rynku. Z raportu wynika, że wewnętrzne dostawy chipsetów przez Huawei i Samsung w trzecim kwartale 2019 roku wzrosły o ponad 30% rok do roku. Jednak udział Qualcomm spadł o 16,1%.

Ponadto, Samsung używa swojego procesora Exynos w około 80,4% smartfonów średniej klasy w trzecim kwartale 2019 roku, co oznacza wzrost z 64,2% w 2018 roku. Łącznie, smartfony Samsung korzystające z Exynos osiągnęły w tym kwartale 61,4%. Z drugiej strony, 74,6% smartfonów Huawei w trzecim kwartale korzysta z własnej serii Kirin, co oznacza wzrost z 68,7% rok do roku. Jest to duża zmiana dla chińskiego giganta, który wcześniej używał chipsetów Kirin na flagowych smartfonach. Jednak obecnie w swojej ofercie średniej klasy korzysta z własnych chipów.

Raport dodaje, że udział Qualcomm w dostawie Huawei spada z 24% w trzecim kwartale 2018 roku do 8,6% w trzecim kwartale 2019 roku. Z drugiej strony, udział żetonów MediaTek w urządzeniach Huawei wzrósł w tym kwartale do 16,7%, z 7,3% w tym samym okresie roku ubiegłego.

Zarówno Qualcomm, jak i MediaTek mają jednak trudności z utrzymaniem i zwiększeniem swoich udziałów w rynku. Ponieważ głównymi klientami Qualcomm i MediaTek stają się takie marki jak Xiaomi, OPPO i Vivo, konkurencja między tymi dwoma producentami chipów staje się coraz ostrzejsza.

W trzecim kwartale 2019 roku, Qualcomm utrzymał najwyższy udział w światowym rynku procesorów mobilnych z 31% udziałem. MediaTek z 21% udziałem w rynku podąża za nim z bliska. Samsung Exynos i Huawei Kirin mają 16% i 14% udziału w rynku.