Z FreeBuds 3i, Huawei po raz pierwszy wejdzie na ścieżkę prawdziwych bezprzewodowych wkładek dousznych bez konieczności osiedlania się na brzydko wyglądającym urządzeniu, które zwisa z Twojego ucha. Osiąga to dzięki zastosowaniu silikonowych zatyczek, które lepiej uszczelniają przewód słuchowy przed wszelkimi zewnętrznymi, środowiskowymi szumami. Zastosowana technologia ANC jest teoretycznie w stanie zapewnić dodatkowy spokój i ciszę. Czy to brzmi dla Ciebie jak dobrze znana koncepcja? Tak, pod nazwą Magic Earbuds, marka Honor posiada w swojej ofercie niemal identyczny model, które są dostępne w jeszcze tańszej cenie. Dlaczego więc ten wariant Huawei jest lepszą opcją? Dowiesz się więcej w naszej recenzji.
Dobry
- Uszczelnienia w dźwięku lepsze niż jego poprzednik ✓ Uszczelnienia w dźwięku lepsze niż jego poprzednik
- ✓Dobra jakość dźwięku w tym punkcie cenowym
- ✓Tryb przejrzystości
- ✓ Ochrona IPX4
Zły
- ✕Wind podatne ANC
- Projekt ✕Disjointed
- ✕iOS aplikacja niedostępna
Huawei FreeBuds 3i projektuje i buduje jakość
Poprzednia oferta Huawei, FreeBuds 3, była wzorowana na AirPodach Apple 1 i 2. Podobnie jak jego stylowa konkurencja, słuchawki z twardego plastiku są łatwe do włożenia do ucha. Są one szybsze i wygodniejsze niż słuchawki douszne, które są wyposażone w silikonową wtyczkę. Modele te zazwyczaj wymagają za każdym razem szarpnięcia, aby upewnić się, że są prawidłowo dopasowane. O wiele lepiej jednak sprawdzają się przy uszczelnianiu ucha i izolowaniu dźwięków zewnętrznych przed dostaniem się do wnętrza ucha. Prawdopodobnie właśnie dlatego Huawei FreeBuds 3i, podobnie jak większość innych prawdziwych bezprzewodowych słuchawek - w tym Apple AirPods Pro - wykorzystują tę drogę i polegają na wkładkach dousznych, które osłaniają przewód słuchowy.
Huawei trzyma się tej starszej konstrukcji. Wkładki uszne nadal łączą się w prawie trzy mostki o długości 3 cm, co nadaje słuchawkom bezprzewodowym wygląd główek szczoteczki do zębów. Huawei najwyraźniej nie udało się jeszcze zminiaturyzować całej technologii w taki sposób, aby mieściła się ona w dyskretnej obudowie w kształcie pączków, jak na przykład Samsung Galaxy Buds+.
Opakowanie składa się ze standardowej walizki, która pełni również funkcję banku energii. Zamiast raczej płaskiego, owalnego kształtu, jak jego poprzednik, walizka FreeBuds 3i ma kształt przypominający maleńki batonik.
Pod względem estetycznym projekt nie różni się wiele od Honor Magic Earbuds - oczywiście poza nazwą marki. Jednak w odróżnieniu od córki marki Huawei, FreeBuds 3i oferują ochronę przed poceniem się i rozpryskami wody zgodnie z normą IPX4. Nie wiadomo, czy Honor wyposażył model o podobnej ocenie, ale chciał po prostu zaoszczędzić na kosztach certyfikacji. W każdym razie, w połączeniu, oznacza to, że można uprawiać sport podczas deszczu, używając słuchawek Huawei z czystym sumieniem. Jest to niewielka, ale być może decydująca różnica, jeśli chcesz ubiegać się o rękojmię lub wykupić gwarancję po wystąpieniu ewentualnych szkód wyrządzonych przez wodę.
Cechy i działanie
Huawei FreeBuds 3i łączy się z Android smartphone'em i iPhone'em przez Bluetooth. Użytkownicy telefonów Huawei z EMUI 10.0 lub nowszym mają to jeszcze łatwiejsze. Jeśli otworzą etui do ładowania w pobliżu smartfonu, oba urządzenia odkryją się same. FreeBuds 3i będą wyposażone w Bluetooth 5.0, ale współpracują również z wcześniejszymi wersjami standardu bezprzewodowego, dzięki czemu nawet starsze smartphone'y są wstecznie kompatybilne.
Jeśli przesyłasz strumieniowo muzykę ze swojego smartfonu do słuchawek True-Wireless lub używasz ich do rozmów w trybie głośnomówiącym, możesz sterować niektórymi funkcjami bezpośrednio za pomocą przycisków na słuchawkach. Pilot zdalnego sterowania jest bezpośrednio zintegrowany za pomocą powierzchni wrażliwej na dotyk. Domyślnie można uruchamiać i zatrzymywać muzykę za pomocą podwójnego stuknięcia, a także odbierać i kończyć połączenia. Długie naciśnięcie włącza lub wyłącza tłumienie zewnętrznych szumów. Nie ma znaczenia, który z dwóch przycisków słuchawek, które wciśniesz, zrobią to w dowolny sposób. Od razu po wyjęciu z pudełka, oba spełniają podobne funkcje.
Jeśli używasz aplikacji o nazwie Huawei AI Life, możesz przypisać różne funkcje do każdego z dwóch przycisków słuchawek z osobna. Możesz również dwukrotnie dotknąć, aby przejść do następnego lub powrócić do poprzedniego utworu, albo aktywować asystenta głosowego smartfona. Długie naciśnięcie może również aktywować tzw. tryb przezroczystości zamiast tłumienia hałasu, jeśli jest odpowiednio skonfigurowany. Dzięki temu zintegrowane mikrofony w Huawei FreeBuds 3i przepuszczają sygnały dźwiękowe, pozwalając Ci słyszeć ludzi i dźwięki ruchu ulicznego nawet wtedy, gdy cieszysz się muzyką z wkładkami dousznymi mocno osadzonymi w kanałach słuchowych.
Tryb przezroczysty nie jest dostępny w standardzie, ponieważ będziesz musiał zaktualizować firmware FreeBuds 3i i Honor Magic Earbuds, aby móc z niego korzystać. Możesz to zrobić również za pomocą aplikacji AI Life. Jest ona dostępna na Androida, ale nie dla iOS. Oznacza to, że jeśli używasz iPhone'a, będziesz musiał poprosić swoich znajomych z Androidem o nowe zmiany.
ANC na stanowisku badawczym
Nowy tryb przejrzystości działał dobrze w trakcie trwania przeglądu. Hałas z zewnątrz nie brzmi tak naturalnie, jak bez założonych wkładek dousznych. Jest to jednak tylko kwestia możliwości usłyszenia, kiedy ktoś do nas mówi lub kiedy zbliża się pojazd. Funkcja ta w każdym razie spełnia swoją rolę.
Jeśli jednak lubisz cieszyć się swoją muzyką bez zakłóceń, prawdopodobnie będziesz musiał aktywować tryb przezroczystości rzadziej, a jego odpowiednik częściej: redukcję hałasu. Jeśli włączysz Aktywną Redukcję Hałasu (ANC), dwa zewnętrzne mikrofony na słuchawkach spróbują tak dokładnie zidentyfikować szum wiatru i otoczenia, że słuchawki zneutralizują go za pomocą licznika szumów.
Nie jest to trywialny proces techniczny, a w najlepszym razie można go znaleźć tylko w bardzo drogich modelach, takich jak AirPods Pro. W przedziale cenowym FreeBuds 3i funkcja ta nie jest oczywista i w tym przypadku jedynie umiarkowanie wdrożona przez Huawei. Technologia ta nie radzi sobie dobrze z szumami wiatru, a nawet wzmacnia je w sposób nienaturalnie brzmiący. Jeśli jednak po drodze nie ma bryzy, to warto aktywować ANC. Nie utrzymuje szumów na zewnątrz, jak w droższych modelach, ale jest skuteczniejsza od pasywnego ekranowania zapewnianego przez silikonowe wtyki.
Pod tym względem wrażenie to koresponduje z recenzją wkładek Honor Magic Earbuds. W zasadzie stosuje się wtedy tę samą technologię, która ma czarodziejską nazwę z "hybrydową technologią ANC sprzężenia zwrotnego", ale nie daje lepszych rezultatów.
Huawei FreeBuds 3i audio
To czy Twoje ANC jest włączone czy nie, nie ma wpływu na jakość dźwięku Huawei FreeBuds 3i. Dźwięk pozostaje taki sam i nie jest zniekształcony przez ANC.
W tym przedziale cenowym, model Huawei oferuje dobrą jakość dźwięku. 10-milimetrowe przetworniki zapewniają szeroki dźwięk stereo z czystymi wysokimi i średnimi tonami oraz mocnym basem. Fakt, że FreeBuds 3i nie schodzi aż tak daleko przy niskich częstotliwościach i nie pokazuje tego samego poziomu szczegółowości co inne droższe alternatywy (50 do 100 dolarów różnicy w cenie) jest absolutnie akceptowalny. To nie powinno przeszkadzać, że nie można dostosować dźwięk z AI Life. Aplikacja nie oferuje ani profili dźwiękowych, ani korektora, ale ustawienia dźwięku w Android i iOS mają wpływ.
W bezpośrednim porównaniu z wkładkami Honor Magic Earbuds, nie widać różnicy. Więc jeśli chodzi tylko o wrażenia dźwiękowe, nie ma powodu, dla którego nie powinno się iść do drugiego rodzeństwa.
Huawei FreeBuds 3i bateria
Podobnie jak bliźniaki Honor, akumulatory 37 mAh znalezione w FreeBuds 3i wystarczają na 3,5 godziny na jednym ładowaniu według producenta. Walizka do ładowania (410 mAh) przechowuje wystarczającą ilość soku przez kolejne jedenaście godzin, zanim trzeba będzie ją naładować przez USB-C. Tak się składa, że są to detale wyświetlane przez Huawei w celach marketingowych, a w rzeczywistości nasze praktyczne doświadczenia z tym związane odpowiadają tym wartościom. Obowiązują następujące zasady: w zależności od preferowanego poziomu głośności, jak często i jak długo używasz ANC, czasy uruchomienia mogą się różnić.
Są to dopuszczalne wartości dla tego zakresu cenowego. Ale nie są to najlepsze dostępne wartości. Na przykład Anker Soundcore Spirit Dot 2 ma czas pracy 5,5 godziny, plus dziesięciogodzinna rezerwa w przypadku ładowania. Słuchawki są jeszcze tańsze. Szczerze mówiąc, w alternatywie brakuje innych udogodnień, takich jak ANC i aplikacja zapewniająca większą elastyczność podczas użytkowania.
W porównaniu do swojego poprzednika, FreeBuds 3, żywotność baterii wydaje się być o krok do tyłu. Zarówno słuchawki, jak i obudowa ładująca trwają dłużej w porównaniu z poprzednią generacją.
Ostateczny werdykt
Czułem, że zmiana Huawei na koncepcję wewnątrzuszną opłaca się. Dzięki silikonowym przystawkom, FreeBuds 3i pasywnie izolują szumy zewnętrzne lepiej niż kiedykolwiek, oferując jednocześnie łatwe i bezpieczne słuchanie. Technologia ANC anti-sound zapewnia nieco większą ciszę, o ile nie uderzą w Ciebie silne podmuchy wiatru. Ze względu na podatność na wycie wiatru, efekt ANC w tym modelu jest tylko umiarkowanym wykonawcą. Przydatnym dodatkiem jest jednak tryb przezroczystości, który może zapewnić większy stopień bezpieczeństwa, jeśli podczas biegu lub jazdy na rowerze spędzasz dużo czasu z ruchem wokół siebie. Irytujące jest to, że użytkownicy mogą go odblokować tylko na Androida poprzez aktualizację oprogramowania, ponieważ sama aplikacja jest niedostępna na iOS. Jakość dźwięku jest imponująca w tym przedziale cenowym, ale Huawei mógł zrobić lepiej, jeśli chodzi o żywotność baterii.
FreeBuds 3i są w tej chwili dość drogie. Huawei FreeBuds 3i posiadają obecnie jedynie certyfikat IPX4 jako jedyny czynnik wyróżniający oba modele, i nic więcej. Nawet tryb przezroczystości może zostać zaktualizowany w obu modelach poprzez aktualizację oprogramowania sprzętowego. W związku z tym certyfikowana odporność na wodę rozpryskową sprawia, że model Huawei jest technicznie lepiej wyposażonym bliźniakiem. Jeśli nie potrzebujesz tej funkcji w codziennym użytkowaniu, nie musisz się martwić o to, który model powinieneś odebrać, jeśli kupujesz parę wkładek dousznych.