Jeśli potrząsasz głową w fabryce i nie możesz po prostu wyobrazić sobie, jak nasz system produkcji żywności ma wzrosnąć o 70% do 2050 roku, nie musisz siedzieć i brać go na ręce. A tak naprawdę, rozwiązanie może być łatwiejsze, niż kiedykolwiek myśleliście. Insekty mogą być trwałym białkiem, którego szukamy. Zgadza się, choć są trochę raczkujące, robaki są pełne pożywienia i utrzymują zwierzęta naczelne przez tysiące lat. Czy kuchnia wzbogacona o owady będzie kolejnym trendem żywieniowym? Czy kuchnia wzbogacona o owady będzie kolejnym trendem żywieniowym?

Wiesz, że produkujemy dużo odpadów i gazów cieplarnianych tylko przy okazji hodowli naszych zwierząt. To niekomfortowe uczucie, wiedzieć, że jedzenie, które nas podtrzymuje, a przynajmniej jego ilość, jest tak szkodliwe dla planety. Ale, jak twierdzą twórcy strąka zbierającego owady Re_, historia nie musi się na tym kończyć. Możesz hodować zrównoważone białko w domu i jest to łatwiejsze niż myślisz. Nie ma tu żadnych naczyń Petriego - żadnych zabawnych mieszanek. Tylko czyste białko, tak jak lubili je prehistoryczni ludzie. A to białko jest już wszędzie wokół nas: to robaki!

Mówią, że chrupki są wrodzoną atrakcją dla ludzi, ponieważ my wszyscy kulturach ludzie lubią jedzenie z chrupkiem. A powód, dla którego lubimy to jedzenie, może wynikać z faktu, że przetrwanie na egzoszkieletach owadów było sposobem na życie naszych przodków naczelnych. Ale niezależnie od tego, jaki jest powód, dla którego cieszymy się miską chipsów ziemniaczanych, gdy kładymy nacisk na Netflix, prawdą jest, że robaki są doskonałym naturalnym źródłem białka, które nie powoduje żadnych szkód dla środowiska. To właśnie te cechy mają nadzieję, że twórcy strąków do zbierania owadów Re_ mają nadzieję, że będą one przyciągać klientów i zrewolucjonizują nawyki żywieniowe.

Strąki do zbierania owadów Re_są dostępne w serii pudełek do układania w stosy, które wyglądają trochę jak pudełka bento. Tylko zamiast japońskiego lunchu, w tych skrzynkach rosną mączniaki - nie dokładnie te chrupiące owady, o których wspomniałem powyżej, ale mimo wszystko białko. Pudełka Re_ są wykonane z wytrzymałych bioplastików pochodzących z recyklingu, a ich konstrukcja jest prosta, elegancka i ma sześciokątny kształt, który jest hołdem dla plastrów miodu. Możesz ustawić swoją strąk Re_ w dowolnym miejscu w swoim domu, ponieważ jest na kompaktowy i bezprzewodowy. Stanowi on również doskonałe narzędzie edukacyjne dla dzieci.

Nasza planeta cierpi

Widać wyraźnie, że nasza obecna metoda pozyskiwania białka, polegająca na pozyskiwaniu milionów ton zwierząt gospodarskich do konsumpcji, nie jest zrównoważona. Zgodnie ze stroną Re_Kickstarter, jedna czwarta wszystkich emisji gazów cieplarnianych pochodzi od zwierząt gospodarskich, a 80% światowego wylesiania jest spowodowane przez rolnictwo. Ponadto, z powodu nadmiernego stosowania antybiotyków w rolnictwie pojawiły się szczepy bakterii odporne na antybiotyki.

Do 2050 r. będziemy potrzebowali 70% wzrostu produkcji żywności, aby zaspokoić rosnący światowy popyt. Jednym z rozwiązań jest pozyskiwanie białka z innego źródła. A wielkim, nie mającym wpływu na środowisko są mączniaki lub larwy wylęgające się z jaj chrząszczy.

Z typowych zbiorów uzyskuje się 100-300 gramów mączniaków.

W przeciętnym zbiorze mączniaków produkujesz od 100 do 300 gramów mączniaków. A ponieważ mączniaki stanowią ponad 54% białka, są jednym satysfakcjonującym dodatkiem do zdrowej diety. Zawierają również niezbędne witaminy, minerały i antyoksydanty. W przypadku kombajnu do zbioru owadów Re_ logicznym pytaniem nie jest, dlaczego nie jemy owadów, tylko dlaczego kiedykolwiek przestaliśmy?

Twoja farma korników będzie pracować cały czas.

Gotowy na założenie w twoim domu własnego eksperymentalnego pudełka na owady? Aby z powodzeniem zbierać plony, pomocne jest zrozumienie cyklu życia robaka żywicielskiego. Mączniak przechodzi przez cztery stadia rozwojowe: jajo, larwa (mączniak), poczwarka, a następnie dorosłe chrząszcze.

Pierwszą partię mączniaków umieścisz na pierwszej tacy i będziesz je karmić odpadami owocowo-warzywnymi co dwa do trzech dni - to świetny sposób na wykorzystanie resztek jedzenia. Kilka tygodni później robaki te zamienią się w poczwarki. Następnie przeniesiecie poczwarki na podniesioną platformę, gdzie zamienią się w chrząszcze i wpadną do znajdującej się pod spodem tacki. Tam złożą jaja i ponownie rozpoczną cykl. W końcu wszystkie tace będą pełne jaj, które zamienią się w robaki mączniaka.

Dziesięć dodatków proteinowych działa we wszystkich typach receptur.

Firma mówi, że należy umieścić robaki kuchenne w zamrażarce na 30 minut, aby przygotować je do gotowania. Następnie można je smażyć lub piec w piekarniku na dużym ogniu. Można je również rozdrobnić lub zjeść w całości. Na koniec, robią jeden doskonały dodatek proteinowy do wypieków, koktajli i koktajli proteinowych.

Oferują smak, który jest znajomy

Więc jak właściwie smakują robaki kuchenne? To jest pytanie, które nasuwa się każdemu, gdy po raz pierwszy myśli o jedzeniu owadów. Komentarze na firmowej stronie Kickstarter mówią, że robaki mają lekki, orzechowy smak podobny do migdałów lub suszonych orzechów. Są to smaki, które większość z nas już lubi. A ponieważ owady są pełne białka i witamin, mogą być zdrowym, smacznym dodatkiem do diety.

Ze swojej strony, nigdy nie sądziłem, że uda mi się przekonać do spróbowania robaków kuchennych. Nie jestem aż tak odważny. Ale Re_ zrobił całkiem niezłą sztuczkę, by włączyć te małe buggery do twojej codziennej rutyny. A jeśli możesz je włączyć do smacznego koktajlu białkowego, brownie lub smoothie, dlaczego nie? Pod koniec dnia, to tylko białko. I to bardzo trwałe białko.