Dzięki FreeBuds 3, Huawei oferuje użytkownikom prawdziwe bezprzewodowe wkładki douszne z aktywną redukcją szumów. Czy stanowią one ważną alternatywę dla odtwarzaczy Apple AirPods? Aby się o tym przekonać, przetestowaliśmy je i teraz możemy ujawnić wszystko w naszej pełnej recenzji.

Huawei FreeBuds 3 projektuje i buduje jakość

Słuchawki FreeBuds 3 bezsprzecznie odzwierciedlają zwycięski design AirPodów Apple, zwłaszcza drugiej generacji. Charakteryzuje je projekt "szczoteczki do zębów", który został wyszydzony na portalach społecznościowych, ale który ostatecznie przekonał tak wielu. Stały się one prawdziwym trendem. Powód, dla którego Huawei zdecydował się zainspirować Apple, jest więc jasny i biorąc pod uwagę efekt końcowy, nie można zaprzeczyć, że wykonał on świetną robotę.

Słuchawki FreeBuds 3 są wykonane z polerowanego tworzywa sztucznego, z wyjątkiem metalowego spodu, i są solidne i dobrze wykończone. Ogólnie rzecz biorąc, szczególnie w czarnym kolorze, którego używałem, charakteryzują się one doskonałą konstrukcją. Czarna kolorystyka pozwala na łatwiejsze odróżnienie ich od konkurencyjnych słuchawek.

Ważnym aspektem przy zakupie tego typu słuchawek jest komfort, a FreeBuds 3 dobrze przylegają do uszu i pozostają na swoim miejscu. Używałem ich podczas moich podróży w mieście i podczas dwóch sesji treningowych i nigdy się nie wymknęły. Nawet po trzech godzinach ciągłego używania są wygodne i nie sprawiają wrażenia ciężkich słuchawek. Ważą po 4,5 grama każda.

W porównaniu z AirPods Pro oferują dłuższy drążek, który czułem się nieswojo, nosząc duże kolczyki z obręczą, w której wkładki łatwo się plączą. Nie są to słuchawki douszne, nie posiadają gumowych końcówek i w związku z tym nie pozwalają na całkowitą izolację od świata zewnętrznego, ale Huawei wyposażył je w pewne funkcje ANC. Wrócę do tego później. Z drugiej strony tego typu konstrukcja sprawia, że są one mniej inwazyjne, a co za tym idzie, bardziej komfortowe.

Dzięki certyfikatowi IPX4 mogą być również używane do uprawiania sportów na świeżym powietrzu, ale nie do pływania, ponieważ FreeBuds 3 nie może być całkowicie zanurzony w wodzie.

Huawei FreeBuds 3 są umieszczone w okrągłej błyszczącej obudowie, która w tym czarnym kolorze łatwo przyciąga odciski palców. Pokrowiec można wsunąć do kieszeni dżinsowej (waży on 48 gramów), choć jest nieco grubszy od nowego futerału do ładowania AirPods Pro.

Dziwne, że Huawei zdecydował się umieścić logo marki na tylnej części futerału obok zawiasu. To zachęci Cię do otwarcia obudowy z niewłaściwej strony, przynajmniej za pierwszym razem. Walizka posiada diodę LED informującą o poziomie naładowania oraz port USB-C, który pozwala na ładowanie jej za pomocą dowolnego typu ładowarki. Zakamuflowany, być może zbyt duży, jest mały okrągły przycisk, który wyzwala parowanie słuchawek przez Bluetooth.

Jak sparować słuchawki

Aby rozpocząć korzystanie z FreeBuds 3 musisz sparować je ze swoim smartfonem. Aktywuj Bluetooth w swoim urządzeniu, otwórz obudowę i bez zdejmowania wkładek dousznych, naciśnij i przytrzymaj przycisk parowania przez dwie sekundy. Kiedy dioda LED na obudowie pomiędzy słuchawkami zacznie migać, możesz przystąpić do parowania w telefonie.

Jeśli masz smartfon Huawei, po prostu otwórz etui, a na ekranie pojawi się okno. Naciśnij OK i gotowe!

Gesty obsługiwane przez FreeBuds 3

FreeBuds 3 nie oferuje żadnych fizycznych kluczy, a interakcja odbywa się za pomocą gestów. Można je dostosować za pomocą aplikacji Huawei AI Life, którą można pobrać za darmo z Google Play Store, ale nie są one dostępne dla systemu iOS. Gesty, które zasadniczo składają się z podwójnego stuknięcia, działają na obu słuchawkach. Słuchawki reagują natychmiast na polecenia, a fakt, że można skojarzyć jeden gest lub podwójne stuknięcie, sprawia, że interakcja jest szybka i intuicyjna.

Domyślnie, podwójne stuknięcie w prawą słuchawkę przeskakuje do następnego utworu, a podwójne stuknięcie w lewą aktywuje lub dezaktywuje aktywne tłumienie hałasu. Za pomocą aplikacji można wyłączyć gesty lub przypisać podwójne dotknięcie do tych dwóch pozostałych funkcji:

Szkoda, że nie ma regulatora głośności, a jest to funkcja, którą nadal uważam za naprawdę przydatną. Aby to zrobić, musisz położyć rękę na swoim smartfonie, a w niektórych kontekstach jest to po prostu niewygodne. Huawei i Honor są tymi, którzy będą mogli w pełni korzystać z FreeBuds 3, ponieważ niektóre funkcje są obecnie obsługiwane tylko przez EMUI 10. Są one następujące:

Aktywne tłumienie hałasu

Huawei wyposażył zestawy słuchawkowe FreeBuds 3 w aktywną redukcję szumów do 15dB poprzez mikrofony wbudowane w każdą słuchawkę. Słuchawki w rzeczywistości, ze względu na otwartą konstrukcję, nie blokują całkowicie hałasu otoczenia i natychmiast zauważysz, gdy będziesz ich używać w mieście lub w zatłoczonych miejscach, takich jak np. supermarket. Mogą one zatem redukować hałas, ale nie całkowicie go usunąć: nie jest możliwe osiągnięcie takiej izolacji, jaką oferują słuchawki douszne, które są większe i bardziej obwiedniowe.

FreeBuds 3 wykonują dobrą robotę z brzęczącym tłem (jak np. to, które lodówka produkuje tutaj w naszym biurze) i ogólnie rzecz biorąc, będąc prawdziwymi bezprzewodowymi słuchawkami, radzą sobie dobrze. Z poziomu aplikacji można ręcznie regulować poziom ANC.

Bez użycia aplikacji Huawei AI Life możesz używać FreeBuds 3 jako zwykłych słuchawek Bluetooth, ale nie możesz dostosowywać gestów, śledzić aktualizacji oprogramowania lub zarządzać poziomem ANC.

Huawei FreeBuds 3 audio

Huawei zintegrował nowy układ Kirin A1 w FreeBuds 3 z certyfikowanym podwójnym trybem Bluetooth 5.1, BT/BLE i procesorem dźwięku 356 MHze. Ale co to oznacza? Połączenie Bluetooth jest stabilne i nieprzerwane, a podczas odtwarzania filmów na YouTube możesz cieszyć się dobrą synchronizacją audio/wideo.

Huawei wykorzystuje wtedy technologię Isochronous Dual Channel, która pozwala na przesyłanie informacji do dwóch wkładek dousznych oddzielnie i synchronicznie, co poprawia opóźnienia. FreeBuds 3 wspierają kodeki SBC i AAC.

Odtwarzanie muzyki

Doświadczenia audio z FreeBuds 3 są dobre, szczególnie w zakresie średnich i wysokich tonów. Bas jest również ciepły, ale nie oczekuj w pełni wciągających wrażeń z powodu otwartej konstrukcji słuchawek. Maksymalny poziom głośności jest wystarczająco wysoki, ale przy ustawieniu na maksimum, dźwięk cierpi i jest nieco mechaniczny. Bas może być lepszy.

Powiedziałbym, że słuchawki Huawei mogą cię zaskoczyć, kiedy słuchasz śpiewanych piosenek, a nie utworów instrumentalnych. Kawałki takie jak You've Got The Love Florence + The Machine to przyjemność słuchania. Wyciąganie słuchawek z uszu wstrzymuje utwór, którego słuchasz, ale na razie tylko z urządzeniami z systemem EMUI 10 (wkrótce pojawi się oprogramowanie dla innych urządzeń z systemem Android).

Połączenia .

FreeBuds 3 są świetne do obsługi połączeń: nie będziesz miał problemów ze słyszeniem rozmówcy i na odwrót, nawet w chaotycznych miejscach, w pomieszczeniach lub na zewnątrz, dzięki dobremu tłumieniu hałasu otoczenia. Powodem tego jest wbudowany w słuchawki czujnik głosu, który wykrywa wibracje kości, dzięki czemu głos jest wyraźniejszy. Jednak nosząc słuchawki, naprawdę czułem brak gestu, aby odebrać lub odrzucić połączenie.

Bateria Huawei FreeBuds 3

Do zasilania FreeBuds 3 służy akumulator 30mAh na każdą wkładkę douszną oraz akumulator 410mAh w etui do ładowania. Żywotność baterii jest pozytywną cechą prawdziwych bezprzewodowych słuchawek Huawei. Mogą one zagwarantować około czterech godzin odtwarzania muzyki, a nawet więcej, jeśli nie korzystasz intensywnie z funkcji ANC.

Obudowa zapewnia kolejne 20 godzin użytkowania i może być ładowana w około 60 minut przez port USB-C, co jest naprawdę wygodne, ponieważ pozwala na korzystanie z ładowarki z Twojego smartfonu. Jeśli posiadasz bezprzewodową bazę do ładowania, możesz jej używać również z FreeBuds 3.

Ostateczny werdykt

Huawei FreeBuds 3 to dobre prawdziwe bezprzewodowe słuchawki dla użytkowników systemu Android, a przede wszystkim dla tych, którzy posiadają urządzenie z EMUI 10 na pokładzie. Podobnie jak w przypadku Apple AirPods, również tutaj istnieją pewne funkcje, które pozostają ekskluzywne dla tych, którzy są już częścią ekosystemu chińskiej marki. Jednak Huawei powinien rozprowadzać aktualizacje oprogramowania, aby rozwiązać ten problem.

Słuchawki te są ważną alternatywą dla AirPodów dla użytkowników systemu Android, którzy za 170 funtów mogą zabrać do domu parę słuchawek, które są wygodne do noszenia nawet po godzinach użytkowania i wykonać dobrą robotę, szczególnie przy połączeniach. Nie są to słuchawki dla purystów dźwięku i nie oferują prawdziwej izolacji, ale w takim przypadku należy skupić się na innym rodzaju produktu, takim jak Sennheiser Momentum III lub Bose 700.