Wczoraj Microsoft oficjalnie przerwał aktualizację systemów Windows 7. Oznacza to, że oficjalnie nie będzie już wsparcia technicznego, aktualizacji oprogramowania i kontroli bezpieczeństwa. W przeddzień zamknięcia systemu Windows 7 pojawił się pierwszy na świecie atak, w którym jednocześnie wykorzystano dwie 0-dniowe luki w przeglądarkach IE i Firefox. Zgodnie z najnowszymi wiadomościami, Firefox zajął się 0-dniową luką. Jednak Internet Explorer nadal jest narażony na ryzyko ataku "podwójnej gwiazdy".

W maju 2017 roku, po zawieszeniu systemu Win XP na trzy lata, luka w systemie Windows SMB została wykorzystana do zamiatania wirusa WannaCry okupowego na całym świecie. W maju 2019 roku, dwa lata po wybuchu epidemii WannaCry, zdalny atak Bluekeep wysokiego ryzyka porównywalny z atakiem "Eternal Blue" po raz kolejny naraził 4 miliony hostów na całym świecie na atak.

Na koniec października 2019 r. udział Chin w krajowym rynku systemów Windows 7 nadal wynosił prawie 60%. Wada "Double Star" 0-dniowa nie wchodzi w zakres naprawy systemu Windows 7. Atakujący mogą liczyć na to, że ta luka uderzy we wszystkie komputery korzystające z tego systemu. Przyglądając się złośliwym próbkom, atakujący używa złośliwej strony internetowej łączącej dwie luki 0-dniowe do ataku. Niezależnie od tego, czy jest to przeglądarka IE, czy też przeglądarka Firefox, mogą one być skuteczne. Napastnik może wszczepić oprogramowanie okupowe i ukraść poufne informacje.

Obecnie najnowsza przeglądarka Firefox ma poprawkę na tę lukę. Jednak dla użytkowników Internet Explorera, a zwłaszcza użytkowników z systemem Windows 7, nie ma rozwiązania.

Urządzenia z systemem Windows 7 powinny być wymieniane, a nie aktualizowane - Microsoft

Microsoft sugeruje użytkownikom systemu Windows 7, że lepiej jest kupić nowy komputer niż uaktualniać istniejący sprzęt.

Dla większości użytkowników systemu Windows 7 zalecane jest użycie nowego urządzenia zmigrowanego do systemu Windows 10 Pro. Urządzenia powierzchniowe są szybsze, lżejsze, wydajniejsze i bezpieczniejsze, a ich średnia cena jest znacznie niższa od średniej ceny sprzed ośmiu lat.

-Microsoft

Microsoft zwrócił również uwagę, że niektóre części i sterowniki mogą nie działać prawidłowo. Dlatego nie zaleca aktualizacji do systemu Windows 10. Dobra wiadomość jest taka, że system Windows 10 jest wyposażony w podstawowe sterowniki. Oznacza to, że można normalnie uruchomić system Windows. Nie można jednak używać zastrzeżonego sprzętu lub innych funkcji, takich jak czytnik kart SD lub skaner odcisków palców. Funkcje te są utrzymywane przez OEM.